@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Barış ve özgürlük yürüyüşü

Barış ve özgürlük yürüyüşü

14.05.2013 18:20:52 | Gündem
Barış ve özgürlük yürüyüşü
 
Öcalan’ın mektupları ile 25 Nisan’da Kandil’de Murat Karayılan tarafından yapılan bir basın açıklaması sonrasında “Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşası” için demokratik siyasetin yollarının önünü açmak amacıyla, 8 Mayıs’ta gerillanın çekileceği açıklanmıştı.

Bu tarihi adımı kayıt altına almak için, yabancı ve yerli gazeteciler ile yazarlar Kandil’i doldurmuştu. Çözüm sürecinin önünü açan bu adım herkes tarafından olumlu karşılanmış, Kürtler için bir dönüm noktası haline gelmişti.

Çekilme nasıl olacak? Nereden gidecekler? 1999 sürecine benzer bir süreç yaşanabilir mi? Bu tartışmalar sürerken, dün  içlerinde 6 kadının da bulunduğu 15 kişilik bir gerilla grubu sınırı geçip, medya savunma alanlarına ulaşmış. Gerillalar çekilirken herhangi bir zorlukla karşılaşmamış, sağ salim varacakları yere varmışlar. Bu umut verici durum, umarım diğer gruplar için de geçerli olacak.

Bu çekilme sürecinde herhangi bir provokasyonun yaşanmaması için bölgede geçiş yolların bulunduğu yerlerde halk tarafından gözlemci komisyonları kurulmuş. Bu gözlemci komisyonlar  her gün teyakkuz halinde geçişleri izlemek için dağlara çıkarak gerillanın başına herhangi bir şey gelmesin diye ellerinden gelen her türlü fedakârlığı ve kararlığı sergiliyor.

Barışa bu kadar yakınken, 100 yıldır süren bu sorunun kalıcı bir barışa evirilmesi için, bu barışın başına hiç bir şey gelmemesi için… Annelerin, babaların ve kardeşlerin bir daha gözyaşı dökmemesi için, kendi topraklarında rahatça, özgürce yaşamak için, yaylalarına çıktıklarında, askerlerle karşılaştıklarında tutuklanıp işkenceden geçmemek için… Bir ekmek parası ve okul harçlığı uğrunda dağları aştıklarında F-16 tarafından bombalanmamak için… Bir daha sudan bahanelerle tutuklanıp yıllarca ceza evinde yatmamak için… 12 yaşında olup bedenine 13 kurşun sıkılmaması için… Sokak ortasında bir daha infaz edilmemek için… Keçilerini otlatmak için dağlara çıkan Ceylan gibi, annesini parçalarını eteğine toplamamak için… Barış için, özgürlük için, barış nöbetlerini tutuyorlar bölgede.

Aslında Kürdistan’da ve Türkiye’de bulunan herkes teyakkuzda. Özellikle geçiş yollarında bulunan halk biraz daha temkinli en ufak bir operasyonda dağlara çıkıp canlı kalkan olacaklar. Kanın dökülmemesi için gerilla ile yürüyerek kendi bedenlerini siper edecekler. Evlere bir daha tabutlar gelmesin diye çoluğu ile çocuğu ile gerillalarla yürüyecekler. Buna özgürlük ve barış yürüyüşü deniliyor.

Barışı özleyenler ve savunanlar bunu yapıyorlar. Birileri gibi kürsülere çıkıp “cehennemin dibine gitsinler” gibi, faşizan söylemlerde bulunmuyorlar.

Demokratik siyasetin önünü açmak istiyorsak, gerçekten bu süreçte samimi isek, bu dilden vazgeçilmeli. Etnik milliyetçiliği körükleyecek söylemlerden ve uygulamalardan vazgeçilmeli. İnsan temeli üzerinden bu sürece bakılmalı. Bırakalım cehenneme gidecekler için Allah karar versin, biz değil.

 

 
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Ağustos 3, 2013 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: