@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Roboski’nin duyulmayan çığlığı

Ferhat Encü – 24.02.2014 12:02

 

FERHAT ENCÜ-ROBOSKİ

İki aydır Roboski’de devlet asker eli ile çirkin bir politika izlemekte. Roboski’de bir provokasyon yapıp barış sürecini ortadan kaldırmak istiyor. Bunu devlet mi yapıyor yoksa paralel devlet mi bilmiyorum ama Roboski’de canları acıtan bizleri kaygılandıran, barış sürecini sekteye uğratan bir girişim söz konusu. Bu provokasyon katliamın gerçekleştiği bölgede sınır hattı boyunca önce güvenlik yolu yaparak daha sonra bu güvenlik yolu üzerinde sınır hattı boyunca tel çekmek istiyor. Bu uygulamanın iki temel amacı var.

Birincisi o bölgede bulunan PKK noktasına yönelik bir operasyon gerçekleştirip PKK’yi o bölgeden silip sınırın tüm denetimini eline geçirmek istiyor. Daha önce bu girişim Haziran ayında denenmek istenmişti fakat başta biz Roboski aileleri ve bölgede bulunan halk bu provokasyonu önledi. Çatışmanın arasına girerek operasyona çıkan askerleri geri dönmesini sağladı. Şimdi devlet tüm kurnazlığını gösterip bu kar ve soğukta o noktaya bir operasyon gerçekleştirmeye çalışıyor. Çünkü biliyor ki yaz ayında bunu yaptığı zaman hem halk bunu önleyecek hemde gerillanın hareket alanın daha da geniş ve elverişli bir ortam olur.

İkinci bir sebebide bölgede bulunan halkın yüz yıldır her türlü bedele rağmen kendi akrabaları arasında yapılan sınır ticaretini yani devletin dili ile “kaçakçılığı” önlemek için yapılıyor bu güvenlik yolu.

Bu kirli politikaya defalarca karşı çıkmamıza rağmen maalesef önleyemedik. Biz Roboski aileleri yalnız kaldık ve yalnız bırakıldık. Askerlerle karşı karşıya geldik onlarla çatıştık bu çatışmalarda Serhat Encu ölümden döndü. Üzerimize gaz bombaları ve gerçek mermiler sıkıldı. Fakat geri adım atmadık. Şafak operasyonları ile gözaltına alınıp hakaretlere uğradık ama sessiz kalmadık. En son 4-5 gün önce PKK ile askerler arasında çıkan çatışmanın arasında kaldık. Askerler tarafından üzerimize ateş açıldı. Nihat Encu ayağından yaralandı. Katliamın olduğu yere iki tank yerleştirip geçişleri engellediler. 34 insanın kanı üzerine askerler konakladı. Katledilen 34 insanın hesabını verecekleri yerde bu uğurda ölen 34 kardeşimizin ekmek kapılarını kapattılar. Bağırdık çağırdık sesimiz duyulmadı. Bu gerçeklere herkes kulağını kapattı vicdanlarına kara taşlar bağladılar.

Biz Roboski aileleri olarak devletin bu çirkin politikasını boşa çıkarmak için katledilen 34 canımızın hesabını sormak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Susmayacağız kabullenmeyeceğiz mücadelemizi en üst seviyeye yükseltip devletin bu provokasyonunu boşa çıkaracağız. İsterseniz bizlerle olur bu faşizme karşı dur diyeceksiniz isterseniz yüzyıldır devletin bu huyratlığına sessiz kalıp yeni Roboski katliamlarına davetiye çıkartacaksınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Şubat 26, 2014 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: