@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Roboski utanç müzesi’nde sizin de tuğlanız olsun

imageKatliamın birinci yıldönümünde Türkiye ve Kürdistan’ın birçok yerinden Roboskî’ye gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençler, biz Roboskî ailelerini ziyarete gelmişti. Roboskî Müzesi fikri, aslında o ziyaret sırasında ortaya çıkan bir fikir oldu. Ve bugüne kadar üzerinde çeşitli tartışmalar yürütülerek şekillendi. Şimdi o fikir ete kemiğe büründü.
Müze fikri etrafında çalışmaya başlayan gençler batı ile doğu arasında bir vicdan köprüsü, komünal bir yapının inşası için çeşitli girişimlerde bulunurken Gezi Direnişi patlak verdi. Çalışmayı yürüten gençlerin birçoğu Gezi sonrası gözaltına alınıp, tutuklandı. Roboski Müzesi fikri bu tutuklamalar nedeniyle bir süre ertelendi. Fakat katliamın ikinci yıldönümünden önce bu fikir çeşitli siyasi görüşlere sahip, farklı kurumların ve bağımsız kişilerin de içinde bulunduğu “Roboski müze Girişimcimleri”yle yeniden tartışmaya açıldı, çalışmalar da hemen ardından başladı. Girişim, biz ailelerin de içinde bulunduğu bir danışma ve seçici kurulla, 7 Şubat’ta bir araya geldi. Bu toplantıda aileler yapı üzerine fikirlerini paylaştılar. Akabinde bir mimari proje yarışması düzenlenmesine karar verildi.
Yarışmacılar “Roboskî Müze Girişimcileri”nin yaptığı şartnameye bağlı kalarak, proje yarışmasına başvurdular ve proje çizimlerine başadı. Bir yandan proje yarışması devam ederken, diğer yandan da bu projeyi hayata geçirmek için çeşitli kampanyalar, etkinlikler düzenlendi. Çeşitli illerde konserler yapıldı. Fakat Türkiye gündeminin sık değişen gündemi ve gündemin yoğunluğu nedeniyle önceleri istenilen sonuca ulaşılamadı. Hatta Ankara konseri hepimizin yüreklerini dağlayan Soma Katliamı’na denk geldi ve o yüzden konser iptal edildi. Amed konseri ise, Kürdistan tarihinin direniş sembollerinden olan Lice direnişine denk geldi. Konser Lice ve Roboskî’de hayatını kaybedenler için anmaya dönüştürüldü.
Geçtiğimiz hafta sonunda ise hazırlanan 25 proje seçici kurul tarafından değerlendirildi ve aralarından 5 proje, Roboski ailelerinin de içinde bulunduğu seçici kurulla paylaşıldı. Toplantının basına açık bölümüne HDP Eşgenel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da katıldı. Basının ve sayın Demirtaş’ın ayrılmasından sonra yarışmacılar projelerinin sonumlarını yaptı. Bütün projeler birbirinden daha kıymetli ve değerliydi. Ödülsüz ve gönüllülük temelinde olmasına rağmen, müze fikrine aylarını veren yarışmacılar büyük emek harcamışlardı. O yüzden her biri hakkında yorum yapmak bizi çok zorladı.
Şimdi bu projeler arasından bir tanesi Roboskî’de hayat bulacak. Türkiye tarihine bir utanç müzesi olarak geçecek. Türkiye ve Kürdistan arasında bir gönül ve vicdan köprüsü olarak yükselecek Türkiye, Avrupa ve Kürdistan’ın her tarafından gelen desteklerle katliamcı zihniyete karşı direniş sembolü olacak. Bu direnişte yer almak isteyen, insanlık tarihine bir tuğla koymak isteyenleri kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Temmuz 14, 2014 by in haber, yazılarım and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: