@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

‘Anayasa Mahkemesi bizim için hukuksuzluğun son halkasıdır’

Şırnak’ın Uludere ilçesinde bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarınca yapılan bombardımanda çoğu sivil olmak üzere katledilen 34 sivil yurttaşın katledilişinin üzerinden 134 hafta geçerken, katliamda yakınlarını kaybedenler her hafta olduğu gibi bu hafta da kaybettiklerinin mezarının başında bir araya gelerek adalet arayışlarını yineledi. Roboskili ailelerin bu haftaki eylemlerine CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Uludere Alt Komisyonu Üyesi Levent Gök ve CHP PM üyesi Hüseyin Yaşar ile Şırnak CHP İl Başkanı Mehmet Uğur da aileleri ziyaret ederek eylemlerine destek verdi.

31414

Adalet çığlıklarını haykırmak üzere yakınlarının mezarları başında bir araya gelen aileler adına konuşan Ferhat Encü, Başbakan ve mevcut iktidar partisince kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ve Roboski katliamının sorumlusu olan AKP hükümetinin katliamın üzerini örtme ve failleri aklama çabası içerinde olduğunu dile getirdi. Askeri savcılığa yaptıkları itirazın reddedilmesi sonucundan hemen sonra 18 Temmuz’da Roboski dosyasını bin 108 avukatın imzası ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin desteğiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını hatırlatarak, Anayasa Mahkemesi’nin Roboskili aileler açısından 2 buçuk yıldır süren bu hukuksuzluğun son halkası olduğunu kaydetti. Toplum vicdanında mahkum olmuş olan bu katliamı Anayasa Mahkemesi tarafından da mahkum edilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getiren Encü, “Yaşam hakkının bu kadar ihlal edildiği, tüm hukuki ve insani değerlerin ayaklar altına alındığı bu davada, Anayasa Mahkemesi’nin hâkimleri tarafından ellerini vicdanlarına koyarak bir karara varmaları gerektiği inancı içerisindeyiz” diye konuştu.

‘Konu Kürtler olunca tüm dünya susuyor’

Konuşmasını Ortadoğu’nun insanlık düşmanları tarafından kan gölüne çevrildiğini söyleyerek sürdüren Encü, IŞİD çetelerinin Rojava’ya ve İsrail’in de Filistin halkına karşı saldırılarına dikkat çekerek, “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın misali ile hareket eden devletler, o yılanın gelecekte onlara dokunacaklarını unutmasınlar. Ayrıca Roboski katliamının hesabını vermeyen AKP hükümeti ve onun başbakanı Gazze için sarf ettiği sözler laf kaba dayılığının ötesine geçmez. Ortadoğu’nun bir diğer kanayan yarası olan Kobanê’de IŞİD teröristleri tarafından Kürt halkına ve orada yaşayan diğer halklara da acımasızca saldırmaya devam ediyor. Geçmiş tarihte de olduğu gibi Kürtler söz konusu olunca tüm dünya susuyor. Kobanê halkı şahsında Rojava halkı ile dayanışma içerisinde olduğumuzu buradan tekrar ifade etmek istiyoruz. Tüm halkımızı da Rojava halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Katliamı Başbakan’ın talimatıyla Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel yaptı’

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Uludere Alt Komisyonu Üyesi Levent Gök ise, Roboski katliam kararının Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alındığını ve kararının Başbakan tarafından verildiğini, alınan kararın ise Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel’in tarafından uyguladığını söyledi. Soruşturma ilerledikçe devletin bütün üst kademesi MGK dahil olmak üzere bu olayın ortak sorumlusu olarak gördüklerini dile getiren Gök, “Roboski aslında karışık bir hadise değildir, çok net ve aydınlık bir hadisedir. Katliamın kararını verenler ve uygulayanlar aşikârdır. MGK’da alınan katliam kararı Başbakan’ın talimatıyla Genelkurmay Başkanı’nın uygulamasıyla gerçekleşen bir olaydır” dedi. Gök, katliamın üzerinin örtme çabasının olduğunu, ancak bunun boşa çıkaracaklarını söyledi.

‘Kimse başka yerlerde sahte gözyaşları dökmesin’

Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve idari aşamalarında Roboski dosyasının kapatılarak, Roboskili ailelerin adalet arayışlarıyla baş başa bırakıldığını söyleyen Gök, “Sizi adalet arayışlarınızda kendinizle baş başa bırakanlar utansınlar. Daha geçtiğimiz hafta adaletten pay alamadığınız için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdunuz. Haklı olarak adalet için başvurdunuz. Elbette Gazze’de öldürülen herkes masum ve sivil insanlar. Her ölüm acıdır ve biz her ölümün arkasından gözyaşı döküyoruz. Kendi yurttaşı olduğu 34 sivil insanın öldürüldüğü olayda gözyaşı dökmeyenlerin, Gazze için de gözyaşı dökmeye hakkı yoktur. Önce gencecik 34 yurttaşımızın hesabını verin, o hesabı vermeden bu dosyaları kapatarak, kimse başka yerlerde sahte gözyaşları dökmesin. Burası vatan toprağı değil m? Burası Türkiye değil mi? Burada katledilenler Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit birer yurttaşı değil miydi? Niçin adaletten pay alamıyorsunuz. Çünkü devletin bütün üst kademesi bu olayın sorumluluğunu taşıyor da ondan” diye konuştu.

Roboski dosyasının kapatılarak faillerinin aklanma çabası içerisinde olduğunu kaydeden Gök, “Sanmayın ki devlet bu olayı kapatmakla sorumluluktan kurtulacak. Sanmayın ki bu olay kapatılacak. Bu olay daha yeni başladı. Bu olayı Türkiye kamuoyu ve dünya kamuoyu büyük bir ilgi ile yakından takip ediyor. İnsanlık vicdanı bir gün mutlaka hesap sorar” dedi.

Gök, “acılarınızı göremeyen ve acılarınızın adalet terazisinin üstünde tartılmasına engel olan hükümet, Roboski’nin hesabını verecektir” diyerek Roboski’den ayrıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Temmuz 25, 2014 by in Uncategorized and tagged .
%d blogcu bunu beğendi: