@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Roboski ve Şengalli ailelerin buluşması

Şengal’de IŞİD çete saldırılarından kaçan 8 kişilik Êzîdî aile, Zaxo’dan sınırı geçerek Roboski’ye geldi. İki farklı katliam mağdurları olan Roboski ve Êzîdî ailelerin buluşmasında hüzünlü anlar yaşandı.

Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Şengal kentinden IŞİD saldırılarından kaçan Êzîdî Kürtlerden 8 kişilik aile, Zaxo’ya ardından sınırı geçerek Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyüne geldi. Roboskili aileler tarafından karşılanan Êzîdî aile, YPG güçlerinin öncülüğünde Roboski köyünün bulunduğu sınıra kadar getirildiklerini söyledi. Êzidi aile bireylerinden İlyas Alo, kardeşlerinin gözleri önünde vahşice katledildiklerini ve kadınlarında alıkonularak pazarlandığı söyleyerek, “Biz namusumuza sahip çıkmak için kaçtık. Erkekler katledilmekte ve kadınlarımız alıkonularak Musul sokaklarında bin 500 dolara satılıyor. Bu durum yüzünden kaçmak zorunda kaldık” dedi. Şengal’in sadece YPG’li güçler tarafından savunulduğunu da sözlerine ekleyen Alo, “Şengal’de sadece YPG güçleri IŞİD’in vahşi çeteleri ile savaşmaktadır. Buraya da YPG kontrolünde gelebildik” dedi.

Günlerdir kaçış ve kurtuluş mücadelesi içinde olduğunu da söyleyen Alo, ailesinin çok sayıda ferdinin Zaxo’da kaldığını söyleyerek yaşananlara karşı kaygıların dile getirdi.rrr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Ağustos 9, 2014 by in haber and tagged .
%d blogcu bunu beğendi: