@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Roboskililerden Şengalli ailelere yardım

IŞİD’in katliamlarından dolayı Şengal’den göç edip, Şırnak’ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski köyüne gelen Êzidîler için bölgede seferberlik ilan edildi. Êzidîler için Kriz Masası oluşturularak, çevre köylerden gelen yardımlar için Ana Depo oluşturuldu.
22 Ağustos 2014 Cuma 15:12

IŞİD çetelerinin Şengal’e yönelik saldırılarından dolayı Federal Kürdistan Bölgesi üzerinden Roboski katliamının gerçekleştirildiği 15 Nolu sınır taşından askerlerin tüm engellemelerine rağmen geçen Êzidîler için Kriz Masası oluşturularak, seferberlik başlatıldı.

Roboski köyüne gelen Ezidîler için çevre köylerden de gelen yardımlar Kriz Masası tarafından alınarak, kurulan yardım deposuna aktarılıyor.

Êzîdîlere yardım amaçlı getirilen malzemelerin bölgenin her yerine sıkıntısız şekilde ulaştırılması amacı ile kurulan ana deponun işleyişine ilişkin Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği (ROBOSKİ-DER) sözcüsü Ferhat Encü bilgi verdi. Encü, “Bilindiği gibi IŞİD’in saldırılarından kaçan Êzidî yurttaşlar 8 Ağustos’tan bu yana sınırları aşıp geliyorlar. Roboski halkı başta olmak üzere, Gülyazı, Yemişli, Tekevler, Habur  1, Habur 2, Ortabağ, Hilal Beldesi, Şenoba ile Uludere’nin tüm köyleri ve beldeleri seferberlik ilan ederek gelen 5 bine yakın Êzidî’ye yardım için harekete geçti” dedi.

ROBOSKİ-DER olarak Êzidîlere yardım amacı ile sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattıklarını belirten Encü, “Başlattığımız kampanya ile tüm insanlara çağrıda bulunarak, Êzidî kardeşlerimizle dayanışmaya davet ettik. Başlattığımız kampanya vesilesi ile birçok yerden olumlu tepki aldık. Ve yardımlar gelmeye başladı. Bölge genelinden gelen tüm yardımlar bugün kurduğumuz ana depoda toplanıp ihtiyaca göre çevredeki çadır alanlarına dağıtılacak. Devletin sessiz tutumuna karşılık halk yardımları ile bu insanların yanında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Ağustos 22, 2014 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: