@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Roboskili aileler, katliamın 1000’inci gününde “Sınırları tanımıyoruz” sloganı ile Salı günü 34 yakınlarının katledildiği sınıra gidip 34 karanfil bırakacak.

966127_557152967660282_407279917_o

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri, katliamın 142’inci haftasında kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek adalet taleplerini yineledi. Roboski katliamında yakınlarını kaybeden aileler adına Roboski mezarlığında açıklamada bulunan Roboski Derneği Başkanı Veli Encü, adalet nöbetlerinin 142’inci haftasında 34 yakınlarının nasıl katledildiğini bir kez daha hükümet yetkililerinin dikkatine sunduklarını belirterek, katliamın faillerinin artık adalete teslim edilmesini talep etti. Demokratik bir ülkede 34 sivil yurttaşın savaş uçaklarıyla katledilemeyeceğine dikkat çeken Encü, “Demokratik bir ülke kendi halkına yıldırma politikaları uygulamaz. Akıl ve vicdana sahip olan her kişi, bu katliamın planlı ve bilinçli bir şekilde yapıldığını görmektedir. Roboski katliamıyla T.C’nin tarihine kepaze bir sayfa daha eklenmiştir” diye konuştu. Roboski katliamının operasyon hatası olmadığını, bilinçli ve planlı bir katliam olduğunu belirten Encü, “Bunun hesabını öncelikle bizi sınıra itenler verecektir” dedi.

23 Eylül’de eylem yapılacak

Hükümetin anadilde eğitim okullarını mühürleyerek kapatmasına da dikkat çeken Encü, “Bir toplumu yok etmek anadili yok etmekle başlar. Yıllardır halkların dilleri sistem tarafından saldırıya uğradı. Burada ‘sus otur, verdiğimle yetin, ben bilirim, benim dediğim şekilde yaşayabilirsin’ diyen, düşünceyi yasaklayan, eğitimi budayan zihniyeti reddediyoruz” diye konuştu. Encü, 23 Eylül’e denk gelecek olan katliamın 1000. gününde “Sınırları tanımıyoruz” sloganı ile Roboski sınırına giderek karanfil bırakma eylemi gerçekleştireceklerini ifade ederek, tüm sivil toplum örgütleri ve halklarla dayanışma çağrısında bulundu.

Roboski katliamından sonra Roboski köyüne yerleşen barış aktivisti İbrahim Yaylalı ise katliamın 1000. gününe ilişkin yaptığı açıklamada, Roboski için yargının bittiğini ve hükümetin katliam bölgesini anıt bölgesi ilan ettiğini belirtti. Yaylalı, “Katliamın 1000’inci gününde katliamın faillerinden ve bu katliama ortak olan tüm dünya kamuoyundan da güçlü şekilde hesap sorulmalıdır ve harekete geçmeleri sağlanmalıdır”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Eylül 19, 2014 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: