@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

‘Roboski katliamı Dersim katliamının devamıdır’

ŞIRNAK (DİHA) – Roboski aileleri, katliamın 151’inci haftasında adalet arayışlarını sürdürürken, Ferhat Encü, Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekerek, Roboski katliamında 19 çocuğun katledildiğini ve faillerinin yargılanmadığını söyledi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 sivil yurttaşın aileleri katliamın 151. haftasında yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek adalet arayışlarını sürdürdü. Roboski aileleri adına açıklamada bulunan Ferhat Encü, katliamın 1057 gününde Roboski katliamının bilinen faillerinin yargılanmasını beklediklerini ancak faillerin ülkeyi yönettiklerini söyledi.

20141120_145916

Encü, açıklamasının devamında Dersim soykırımına dikkat çekerek, “Yüzyıldır bu topraklarda işlenen katliamların ve failli meçhullerin hesabı verilmediği gibi bizlerin acıları üzerinden rant siyaseti yapmaya çalışıyorlar. Bu rant siyaseti yapanlar bu katliamlardan sorumlu olanlardır. 77 yıl önce insanlığın tüm değerleri ayaklar altına alınarak bir halka karşı, farklı inanç ve değerlere karşı bir soykırım girişiminde bulunan zihniyet hala varlığını devam ettirmektedir” şeklinde konuştu.

Roboski katliamının Dersim’de kadın, çocuk demeden kırım yapan zihniyetin devamı olduğunu ifade eden Encü, “Bir kuru özür dışına geçemeyenler iyi bilmelidir ki, biz acılı ve mağdur aileler gerçek bir özrün katillerden hesap sorulduğu, katillerin yargılandığı, katliamı yasalarla tanıdığı ve bunun gereğini yerine getirdiğinde gerçek bir özrün olduğunu, bunun dışında yapılan özürlerin samimiyetsizlikten öteye geçmemektedir” dedi.

Encü, Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekerek, “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü bu vesile ile Roboski katliamında 19 çocuk katledildi ancak katledilen çocukların hakları hala sorulmadı, failler hala yargılanmadı” dedi.

(özp/ea/avt) – See more at: http://www.bestanuce1.com/haber/151266/-roboski-de-katledilen-19-cocugun-failleri-hala-yargilanmadi-#sthash.tqtvjUfr.dpuf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Kasım 21, 2014 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: