@FerhatEncu

Katır Sırtında Taşınan Ölüleri Unutursam Kalbim Kurusun

Katiller yargılanıncaya kadar adalet arayışımız sürecek’

ŞIRNAK (DİHA) – Roboski’de TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 34 yurttaşın yakınları, katliamın 35’inci ayı dolayısıyla Şırnak Adliyesi önünde bir araya gelerek, “faili belli katillerin” yargılanmasını istedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, TSK’ya ait savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde katledilen 34 yurttaşın yakınları, katliamın 35’inci ayı dolayısıyla Şırnak Adliyesi önünde adalet çağrısında bulundu. Roboskili ailelere, DBP ve HDP Şırnak il örgütü yöneticileri, Şırnak ve Balveren belediye eş başkanları, İHD Şırnak Şubesi, KURDÎ-DER, Şırnak Kömür Üretim ve Pazarlama Kooperatifi yöneticileri, MEYADER ve KESK Şırnak Şubeler Platformu yöneticileri de destek verdi. “Katır sırtında taşınan cansız bedenler unutulmaz”, “Roboski katliamının katillerine hatırlatmak için her ayın 28’inde failler yargılansın diyeceğiz” pankart ve dövizlerinin açıldığı eylemde, katledilen 34 kişinin fotoğrafları taşındı. Burada konuşan İHD Şırnak Şubesi Başkanı Emirhan Uysal, “Şu anda da çocuklarının katillerini arayan Roboskili ailelere her türlü baskı kurulmaya devam ediyor. Buradan terörünüz batsın diyoruz. Roboski’de katledilen 34 yurttaşımızın failleri bulunup yargılanana kadar her ayın 28’inde burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

1039935_529775430417092_141598307_o

Roboskili aileler adına söz alan Ferhat Encü ise Roboski katliamının üzerinden 35 ay geçmiş olmasına rağmen halen faili belli katillerin yargılanmadığına vurgu yaparak, adalet anlayışlarının devam ettiğini ve katiller ortaya çıkarılıp yargılanana kadar da devam edeceğini ifade etti. Encü, “Hepinizin bildiği gibi geçen hafta dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Roboski katliamına ilişkin bir itirafta bulundu. Bu katliamın bilinçli ve planlı olduğunu ifadelerinden anlamaktayız. Roboski katliamı 28 Aralık tarihli Milli Güvenlik Kurulu devam ederken ortaya çıkmıştır. Bu katliamın hem iktidar hem de askeri yetkililerin bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini bilmekteyiz” diyerek, herkesi Roboski katliamının üçüncü yılı anmalarına katılmaya çağırdı.

Konuşmaların ardından Dilek Encü, katliamda katledilen kardeşi Şıvan Encü’nün mektubunu okudu. Oturma eyleminin ardından kitle dağıldı.

(frz-ek/ea/fç)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Kasım 29, 2014 by in haber and tagged .
%d blogcu bunu beğendi: